Hesla, nad kterými rozum zůstává stát

28 dubna, 2023/ Www/

Heslo (anglicky password) je prostředek k ověření totožnosti uživatele.“Využíval se již při středověkých bitvách, kde se heslem rozlišovali spolubojovníci od nepřátel. Nyní ke každému účtu, profilu, mailu i hře musíme minimálně jedno mít. Je jich zkrátka moc. Kdo si to má pamatovat? Tato fakta rozdělují populaci na 3 skupiny.
 
První skupina – kreativci. Jsou mezi nimi povětšinou opatrní lidé, kteří si na svém soukromí velice zakládají. Nechtějí, aby kdokoliv získal přístup k jejich citlivým informacím nebo fotografiím. Svá hesla si proto volí velmi složitá, kombinací čísel, velkých a malých písmen a znaků.
 
Druhá skupina – úsporní. Ano, vystačí si s jedním heslem ke všem účtům. Pozitivum vidím v jednoduchosti zapamatování, to ale převáží mnohá negativa, mezi která patří hlavně to, že pokud hacker zjistí jedno z vašich hesel, automaticky ho zkusí použít k více účtům.
 
Třetí skupina – ti, co nevěříme, že ještě existují. Ano, nevěříme v jejich existenci, přesto jich je většina. Jsou to lidé, kteří mají své heslo chráněné asi jako odemčené auto na nehlídaném sídlišti. Rozeberme si teď podrobněji právě tuto skupinu a ta nejstupidnější hesla.
 
·         Číslo jedna: 1234(56). Je to sice neuvěřitelné, ale právě toto heslo patří k těm nejvyužívanějším.
·         Číslo dvě: qwertzuiop. Na první pohled složité heslo, stačí se ale podívat na rozložení písmen na klávesnici a hned vám musí být jasné, že je to stejně hloupé heslo, jako to předchozí.
·         Číslo tři: password. Přesně tak heslo jako heslo je prý druhá nejčastěji používaná možnost ochrany.
 
Pokud jste se v poslední pasáži článku poznali, koukejte se sebou něco začít dělat. Nejen, že jsou nechráněné vaše úspory, ale i choulostivé informace, které mohou být v rukách zkušených podvodníků použity proti vám. Jestli patříte mezi první skupinu uživatelů, je to chvályhodné, ale i pro vás mám bohužel špatnou zprávu. Specialisté zjistili, že uhádnout čtyřmístné heslo, složené z malých písmen abecedy, trvá hackerovi cca 1,5 minuty. Není nakonec opravdu bezpečnější si peníze nechat pod polštářem?