Hoax
Tento termín označuje podvod nebo mystifikaci. V prostředí internetu se jedná o nevyžádanou zprávu. Není to ovšem klasický spam. Jedná se o zprávu, která varuje před virem, prosí o pomoc a sdílení, informuje o nebezpečí. Obvykle je připojena žádost, aby dotyčný poplašný e-mail rozeslal mezi přátele.
Hoaxy jsou škodlivé. Mnozí lidé jim věří. Poplašné e-maily obtěžují, poskytují nebezpečné rady.
Můžeme rozdělit do tří kategorií
· Falešné poplachy– jedná se o manipulaci s informacemi.
· Zábavné– řetězové dopisy ve stylu přepošli, jinak se ti něco stane, pošleš-li, vyhraješ v loterii apod.
· Prosby– působí na city a prosí o různé laskavosti nebo vylákává peníze.
Nejhorší na těchto zprávách je, že zneužívají důvěry lidí a proto je na místě se proti nim chránit. Jednak je vhodné informovat odesílatele, že se jedná o nepravdivé informace a jeho počínání je naprosto zbytečné a škodlivé. Na internetu najdete známé webové stránky hoax, které se zabývají touto tématikou. Najdete tam informace o různých falešných a nežádoucích projektech a velmi pravděpodobně tam najdete také to, co Vám před chvíli poslal kamarád. Na tomto webu najdete také informaci o tom, že pokud zpráva obsahuje výzvu k hromadnému rozesílání, bude se jednat pravděpodobně o poplašnou zprávu. Nejhorší jsou případy, kdy jsou vylákávány z lidí peníze.
Phishing
Pokud se podvodníci pokouší vylákat z uživatelů internetového bankovnictví vylákat přístupové údaje k účtům a využít je ke svému obohacení, jedná se o phishing.
Aby získali podvodníci informace, využívají podvodné e-maily, které se tváří že je odeslala banka. Banka ale nikdy nemá důvod rozesílat e-mail s žádostí o přístupová hesla. Vždycky je velmi důležité uchovat si především chladnou hlavu, maximálně používat zdravý selský rozum a udržet si racionální pohled na věc. Slepá důvěra v prostředí internetu opravdu není na místě.
Další internetové podvody
Mezi další internetové podvody patří falešné loterie, malware nebo scam419.