Dodržujte hygienická pravidla při používání solární sprchy

6 července, 2019/ Dům a zahrada/


Solární sprchy jsou současným fenoménem, ohřívají vodu zdarma a ta pak slouží pro očistu těla před vstupem do zahradního bazénu, nebo při práci na zahradě. Velmi důležité je ovšem dodržovat základní hygienická pravidla, což v praxi znamená především pravidelné vyprazdňování zásobníku a doplňování čerstvé tekutiny z vodovodního potrubí.
zahradní bazén

Proč vybírat solární sprchu s připojením na vodovodní řad

Při výběru solární sprchy bychom měli dbát na to, aby byla připojená na tekoucí vodu z vodovodního řadu. Ta je totiž patřičně desinfikována malým množstvím chlóru a je zbavena nežádoucích patogenů. Pokud bychom ponechali delší dobu stojatou vodu uvnitř zahradní sprchy, jejíž zásobník ohřívají sluneční paprsky, mohou se uvnitř zásobníku množit kolonie bakterií, mezi nimi také nebezpečná Legionella. Bakterie se začínají množit zhruba po čtyřech hodinách při teplotě mezi 20 a 45 stupni Celsia, proto by se měla zahradní solární sprcha nechat pravidelně protékat vodou, zkrátka ji aktivně využívat. Průtok čisté vody napojené hadicí na vodovodní kohoutek množení bakterií prakticky znemožní a využívání sprchy je pak bezpečné.
Problematické jsou většinou podomácku zhotovované sluneční zásobníky vody, jako jsou např. načerno natřené sudy, tmavé nádrže na stojatou vodu atp. Sprchováním ze zahradního sudu, kde se nachází stojatá voda delší dobu než 5 hodin, je tedy poměrně riskantním počinem.
sprcha u bazénu

Moderní solární sprchy

Moderní výrobky, které se připojují rychlospojkou k hadici, jsou pochopitelně bezpečné, mají zásobníky o velikosti zhruba 20 – 50 litrů, kde se voda zahřeje velmi rychle, a při sprchování se okamžitě doplní čerstvá nezávadná voda z vodovodního potrubí. Zásobníky sprchy by se tedy měly pravidelně vyprazdňovat a neměli bychom v nich vodu nechávat stát delší dobu. Vyplatí se také občas vnitřek zásobníku podrobit čištění chlorovými tabletami nebo podobnými desinfekčními prostředky.