Máme rádi hokej
Velmi podobný lednímu hokeji je hokejbal, hlavním rozdílem je, že se nehraje na ledě, ale na betonu, asfaltu nebo jiném speciálním plastovém povrchu. Hráči tedy nebruslí, ale běhají ve sportovní obuvi, nehraje se pukem, ale speciálním oranžovým míčkem. Hráči se snaží jej dostat do soupeřovy branky pomocí hokejek. Podobně jako u ledního hokeje je hrací plocha ohraničena mantinely z tvrzeného plastu.
Historie tohoto sportu se začíná psát v sedmdesátých letech minulého století, kdy se hrálo na různých hřištích s asfaltovým nebo betonovým povrchem, tehdy šlo o neorganizovaný sport. První hokejbalová pravidla byla sepsána v roce 1982, o dva roky později byl odehrán první ročník Českého poháru.
Základní pravidla jsou velmi podobná pravidlům ledního hokeje, několik rozdílů ale existuje. Asi největším z nich je pravidlo plovoucí modré čáry. V okamžiku, kdy se míček dostane za útočnou modrou čáru a nejedná se o postavení mimo hru, dojde k rozšíření útočného pásma až na středovou červenou čáru. Dostane-li se míček následně za červenou čáru, v tom okamžiku se útočné pásmo zmenší a platí modrá čára. S ohledem na skutečnost, že se hraje na velmi tvrdém, neklouzavém povrchu, je zakázán bodyček, trestá se vyloučením provinilého hráče na 2 minuty.
Rozmístění čar a bodů pro vhazování je shodné jako u ledního hokeje, rozměry hřiště jsou 52 krát 26 metrů. Utkání je rozděleno do tří třetin, každá z nich trvá 15 minut čistého času.
V průběhu hry může být na hřišti 6 hráčů z každého mužstva, z toho jeden je brankář. Hráči se mohou v průběhu hry kdykoli střídat. Zatímco různé chrániče a suspenzor jsou hráčům doporučeny, použití hokejových rukavic a přilby je pro ně povinné. Hráči mladší 18 let musí mít navíc kryt na celý obličej. Brankář má obdobnou výstroj jako brankář v ledním hokeji, masku, vyrážečku, lapačku, vestu i betony.