Dobrý start
Každé roční období je pro naši zahrádku velice důležité. Ale jedno je přeci jen důležitější. Tím je jaro. Jak se příroda a s ní i rostliny nastartují, tak budou po celou další dobu prospívat. Proto je potřeba jim právě na jaře trochu pomoci. Vyhrňme si rukávy a pusťme se do díla.
o Vyvětráme hrábě, lopaty, rýče.
o Vybalíme pracovní rukavice a chutě do toho.
Nežli se nám naše zahradnické nářadí aklimatizuje, uvaříme si kávu a rozvážíme, čím vlastně chceme začít.Je to jasné.
· Abychom mohli něco zasít nebo zasadit, musíme mít nejprve místo, kam to bude možné.
· Proto je potřeba nejprve uklidit po zimě.
Zůstalo Vám na zahradě podzimní listí?Je nejvyšší čas tento nedostatek napravit. Jestliže jste se snažili stromky a keříky ochránit proti zimě, můžete jejich přikrývky odstranit. Dalším naším krokem bude ošetření trávníku. K tomu se výborně hodí zahradnické hrábě s dlouhými dráty. Díky nim bude Váš trávník pěkně učesaný. Můžete dodat trávníku výživu v podobě hnojiva. Jistě to jen uvítá. Jestliže máte někde v rohu zahrady rebarboru, můžete dodat hnojivo i jí. Ta ho ocení v rozpuštěném stavu. Dostane se jí tím i zálivky. Z toho nejhoršího máme tedy zahradu venku.
Aby stromky dobře rostly
Pokud máme na zahradě stromky nebo keříky, zaměříme se na ně. Je ideální čas na zdravotní řezy a postřiky. Střihy stromků a keřů vynecháme u těch, které brzy na jaře kvetou a už mají připravené pupeny.
Forzýtie – krásný, žlutě kvetoucí keř.
Štědřenec – keř nebo strom se žlutými splývavými kvítky.
Šeřík– keř nebo strom s krásnými květy, které mají většinou odstíny fialové a růžové barvy. Krásné jsou i bílé.
Postřik, který budeme volit na stromky ovocné, musíme aplikovat těsně před rašením. Postřikem mědnatými přípravky stromky zbavíme houby, která se jmenuje palcátka broskvoňová. Způsobuje na broskvoních kadeřavost.Ideální čas je i na vysazení nových stromků a keřů.