Jak připravit zahradu na zimu
Hrabání listí
Na hrabání listí má každý jiný názor. Pro někoho je to zbytečná práce a listí nechá na zahradě ležet. Při prvním jarním sekání ho částečně zetlelé přejedou sekačkou a mají prý lepší trávník. Navíc je údajně pro stromy, které listí shazují, zdravé, pokud se tam listy ponechají. Jiná skupina lidí však důsledně každý lísteček spadlý na zahradu shrabou a podle druhu pak dají na kompost či do bio popelnice.
Mnozí lidé přistupují k hrabání listů se zlatou střední cestou. To znamená, že z chodníčků, ze dvorků a míst, a která je hodně vidět a chtějí je mít estetická, listy pohrabou, na ostatních místech je nechají. Je na vás, pro jaký přístup se rozhodnete, faktem ale je, že pokud listy pohrabete a necháte je na vhodném místě zetlít, budete z nich mít připravenou pěknou zeminu třeba pro květiny.
Příprava na zimu některých méně odolných rostlin
Mnohé rostliny, které nám na zahradách rostou, nepotřebují na zimu žádnou zvláštní péči. Některé ovšem potřebují přistřihnout, svázat, přikrýt proti mrazu nebo dokonce odnést na teplejší místo. O to, jakou péči rostliny potřebují, bychom se měli zajímat již při jejich koupi.
Rostliny, jako je například stále více oblíbená bougainvillea, musíme dát na zimu například do sklepa s okny. Omezíme zálivku a brzy z jara můžeme přemístit do skleníků či později na jaře, kdy už nehrozí mrazy, dát na původní stanoviště. Stejně tak se musíme postarat třeba i o růže, hortenzie a jiné rostliny, které nejsou v zemi, ale máme je v květináčích.
Růže, které jsou v zemi, stačí přihrnout větším množstvím mulčovací kůry. Také hortenzie přihrneme. Nejvhodnější, nejlevnější a nejsnadnější jsou letošní spadané listy. Pokud je rostlina hodně mladá, přihrneme klidně větší vrstvou, ať je více chráněná. Hortenzie, ani traviny na zimu není potřeba zastřihovat. Naopak, chrání rostlinu a navíc jsou i přes zimu velice zdobné.