Příprava zahrady na jaro

28 dubna, 2023/ Dům a zahrada/

Avšak krásné květy, pupeny a zdravá zahrada, nejsou samozřejmé a musíme přírodě po zimě trochu pomoci také my. Co je potřeba udělat po zimních měsících, kdy práce na zahradě nebyla nutná?

·         příprava trávníku – pokud chcete mít hezký trávník bez mechu a plevelu, je potřeba se mu věnovat a to od časného jara. Pořiďte si nebo si půjčte rotavirátor a trávu s ním prokypřete, bohatě se vám to vyplatí. Na holá místa, která zbyla po přesazování rostlin, po krtinách nebo čemkoli jiném, osázejte z jara, kdy bývá dost vláhy a tráva vám poroste nejlépe.

Trochu koupeného hnojiva nebo domácího připraveného kompostu jí rozhodně neuškodí. Místa, kde se rozšířil mech a vy ho na nich nechcete, rozrušte, případně použijte některý přípravek proti mechům, který lze zakoupit v každém zahradnictví.
 
·         příprava záhonků – na záhonky je potřeba navést novou zeminu či alespoň přidat dostatek kompostu. Přerytí, pokud jste nestihli na podzim, rozhodně neuškodí a pomůže lepšímu boji s pleveli a lepšímu pěstění.
 
 
·         řez a ošetření stromů– řez ovocných stromů je žádoucí stihnout nejpozději do března. Prořezejte staré větve, upravte koruny a budete mít nejen hezčí stromy, ale lepší pěstitelské úspěchy. Keře, kterým ublížil mráz, také upravte a zbavte je omrzlých částí, aby mohly lépe a zdravěji růst. To samé platí třeba i o růžích. Hortenzie na jaře zbavíme starých květů.
 
·         trvalky a letničky – je ten pravý čas na přípravu sadby a sadbu samotnou, některých květin. Rozmyslete si dobře místa, kam budete sázet a připravte půdu k setí.
 
 
–         zkontrolovat nářadí na sezónu – je potřeba mít dostatek nářadí a nadcházející sezónu.  Vyzkoušejte, zda je všechno vaše nejdůležitější nářadí v pořádku. Sekačku na trávu je také dobré vyzkoušet dříve, než bude potřeba sekat trávník. Pokud totiž zjistíte závadu až při sekání a až následně dáte do opravy, může vám tráva přerůst více, než pak budete moci snadno posekat.