Stavíme svépomocí dřevěný plot
Usmysleli jste si, že strhnete na chalupě váš starý pletivový plot a opatříte oplocení v novém duchu? Tentokrát již ale nikoli v podobě drátěného pletiva, nýbrž z dřevěných planěk? Výhodou dřevěných plotovek je mimo jiné i možnost vyrábět je z poškozených a odumírajících stromů, zejména ty kratších velikostí, a ačkoli může jít o materiál horší jakosti, stále pro tyto účely postačí. Dřevěné plotovky se většinou kladou na dvě vodorovné latě do svislé polohy v mírném odstupu cca půl druhého centimetru, a tak si i snadno spočítáte, kolik jich budete potřebovat. Povrchová úprava oplocení pak nabízí mnoho variant, například bezbarvý lak nebo barevné lazury, čímž snadno docílíte vhodného designu vůči okolním stavbám.
Jakmile máte nakoupený materiál a nářadí, zhotovený betonový přízemní sokl se zabetonovanými či vyzděnými sloupky, můžete se pustit do závěrečné fáze – do montáže plotovek. A zde bychom neměli zapomenout vyzdvihnout to nejdůležitější – jaké montážní vruty na oplocení využít? Konstrukční vruty do dřeva se vyrábí buď z mosazi, konstrukční uhlíkové oceli a nerezové oceli. Každý materiál má své přednosti i nevýhody. Výhodou běžných vrutů z uhlíkové oceli je jejich nízká cena, ovšem pro dřevěné konstrukce v exteriéru se nedoporučují, protože za pár let se vám může vlivem koroze plot rozpadnout.
U mosazných vrutů je to, co se týče koroze, mnohem lepší, ale mosaz nevykazuje příliš vysokou pevnost a u oplocení je přece jen důležité, aby vydrželo i nápor povětrnostních vlivů, anebo případné namáhání, pokud se o plot někdo silou opře. Pro dřevěný plot se zdají nejvýhodnější nerezové vruty. Jsou sice dražší, ale ne tak výrazně, že by vás to zruinovalo. Nerezová ocel je velmi pevná a houževnatá, jako konstrukční ocel, a samozřejmě nekoroduje. Životnost nerezové oceli se odhaduje na desítky, možná stovky let, a zřejmě vás také tento materiál přežije.