V sametu a hedvábí. Nechte se oslnit elegancí 19. století
Výstava V sametu a hedvábí, jenž se koná v muzeu Kouzlo starých časů v Praze, Vám umožní prohlédnout si přenádherné oděvy, do nichž se oblékala šlechta 19. století. Naleznete tu jedinečnou příležitost prohlédnout si ty nejluxusnější látky, jenž mohla tato doba nabídnout.
K vidění tu jsou šaty z celého světa, pánské i dámské šaty i doplňky k nim, které byly pro účely výstavy zapůjčeny ze soukromé sbírky.
Výstava je doplněna audio-visuální projekcí, květinovou výzdobou a ozdobami, jenž Vám pomohou naplno pocítit kouzlo 19. století.
Výstava bude k dispozici až do 29. 1. 2017.
Než se však vypravíme na výstavu, přibližme si módu 19. století…
Vystavované šaty pochází z období Biedermeieru, uměleckého směru v první polovině století.
Sukně v tomto období byla hodně široká, balónovitá. U starších dam byly šaty nahoře uzavřené, u dívek byly oblíbené oválné výstřihy. Výstřihy byly v 19. století spíše menší. Doplňovaly je šátky či šály s jemnými výšivkami.
Nejčastějšími materiály byly hedvábné látky, bavlněné látky, vlna a těžké hedvábí. Z hedvábí se šily plesové šaty, bavlna, kterou je snazší vyčistit, se používala pro letní šaty, a oblečení pro nejchladnější část roku se zhotovovalo z vlněných látek či těžkého hedvábí.
Později se objevily široké volány, které se daly nalézt nejčastěji na letních a plesových šatech a také
kabátky, takzvané vizitky.
Mužský oděv se skládal z fraku, který míval nejčastěji tmavě modrou, tmavě zelenou či tmavohnědou barvu, pod ním vestu a bílou košili, úzké kalhoty a nakonec punčochy.
Oděv doplňovaly cylindry či takzvané napoleonské klobouky, rukavice různých barevných variant
a vycházkové hole, jež na počátku 19. století nahradily kord, který byl znakem šlechtice.
Módu tohoto období do jisté míry ovlivnil vynález šicího stroje, jenž se začal sériově vyrábět a vznik prvních módních domů, kde si bohatí nechávali šít šaty.